2024-03-30

Інноваційна педагогіка. Випуск 67. Том 1. 2024. Видавничий дім «Гельветика». 290 с. – С.44-47

У статті здійснено теоретико-методологічний аналіз розвитку витривалості у учнів 5–6 класів на уроках фізичної культури. Розкрито особливості розвитку витривалості як провідної фізичної якості. Охарактеризовано різні підходи до класифікації видів витривалості. Розкрито способи, що можна використовувати для вимірювання витривалості. Вимірювати витривалість можна за часом, за зміною швидкості та інтенсивності роботи, а також за технікою виконання рухів. Розглянуто методи і засоби, що сприяють розвитку витривалості. Основними засобами розвитку витривалості є вправи циклічного та ациклічного характеру. Проаналізовано основні компоненти виконання фізичних вправ на розвиток витривалості: інтенсивність вправ; тривалість вправ; кількість повторень; тривалість інтервалів відпочинку; характер відпочинку. Охарактеризовано особливості здійснення системного підходу щодо розвитку витривалості. Основними правилами реалізації даного підходу є доступність, систематичність та поступовість. Розкрито шляхи реалізації системного підходу у розвитку наступних видів витривалості: швидкісної, координаційної та силової. Досліджено методи здійснення контролю за розвитком витривалості учнів 5–6 класів. Розкрито прямі і опосередковані способи вимірювання витривалості. Розроблено методику розвитку витривалості учнів 5–6 класів на уроках фізичної культури. Підібрано спеціальні вправи та методи для розвитку загальної та спеціальної витривалості для учнів 6-х класів. Розроблено поурочний план на кожен урок для наступних тем: легка атлетика, футбол та гімнастика. Експериментально перевірено ефективність розробленої методики розвитку витривалості учнів 5–6 класів на уроках фізичної культури. Результати тестів продемонстрували зростання показників контрольної та експериментальної груп, причому в експериментальній групі ці показники за всіма тестами були значно вищими. Таким чином, використання на уроках фізичної культури запропонованих нами методичних прийомів розвитку загальної та спеціальної витривалості впевнено доводить ефективність їх застосування як серед хлопців так і серед дівчат.

Адаменко, О. О. Системний підхід розвитку витривалості учнів 5–6 класів на уроках фізичної культури = A systematic approach to the development of endurance of 5–6 grades students in physical education lessons / О. О. Адаменко, В. М. Деркач // Інноваційна педагогіка. – 2024. – Вип. 67, т. 1. – С. 44–47.

системний підхід, витривалість, уроки фізичної культури, педагогічний експеримент, systematic approach, endurance, physical education lessons, pedagogical experiment