Тривожність як чинник невротизації особистості: теоретичний ракурс проблеми

Коренєва, Ю. П.
Koreneva, Ju. P.

У статті висвітлено змістову і функціональну сутність феномену тривожності як полімодального психостану, який детермінує повсякденну життєдіяльність людини. Відзначено, що економічна нестабільність, політична стагнація суспільства, загроженого воєнними діями, породжують загострене відчуття екзистенційної небезпеки, підвищений рівень тривоги, надмірної фрустрації, гнітючої депресії та низки інших негативних і дискомфортних психоемоційних станів особистості. Ускладнений фон тривожності відображається в таких поведінкових тактиках і стратегіях людини, які засвідчують невпевненість, неадекватність, депресивність та зумовлюють амбівалентність, відчуття знехтуваності й меншовартості. Встановлено, що наукова традиція аналізу людської тривожності фіксує переважно такі основні підходи: типовий психічний стан як реакція на ймовірні загрози; особливий психічний стан, який найчастіше проявляється в кризових чи екстремальних умовах; специфічна властивість людини; багатоманітне емоційне переживання переважно негативної спрямованості; реалізація страху тощо. Констатовано, що серед низки психологічних досліджень, присвячених вивченню тривожності особистості як багатогранного явища, чітко простежуються два основні вектори: психодіагностичне встановлення видового характеру тривожності та розробка психотехнологічних прийомів для корекції цього стану. Висвітлено специфіку прояву тривожності в умовах депривації, зокрема в ускладенні пенітенціарних умовах. Відзначено, що тривожності притаманні регуляційна, мотиваційна, антиципаційна та інші функції. Окремою важливою функцією тривожності називається її безпосередня участь в організації таких форм поведінки, які полегшують переживання людиною стресових навантажень. Розкрито специфіку підвищеної тривожності, що проявляється як індивідуальна особистісна властивість, її типова поведінкова тактика і характерологічна риса, які знаходять своє вираження на рівні різномодального страху, надмірного і частого хвилювання, перебільшеної боязні, помітної невпевненості і загостреного стану тривоги в таких ситуаціях, що загрожують ймовірними невдачами, психічним тиском і небезпекою, фізичним насиллям тощо. Наголошено на необхідності задіяння ревіталізаційних зусиль для зниження негативного впливу на особистість самооцінної, міжособистісної та іншої тривожності.

Коренєва, Ю. П. Тривожність як чинник невротизації особистості: теоретичний ракурс проблеми = Anxiety as factor of neurosis personality : theoretical foreshortening of problem / Ю. П. Коренєва // Теоретичні і прикладні проблеми психології : зб. наук. пр. – Луцьк : ВНУ ім. Л. Українки, 2016. – № 1 (39). – С. 100–109.

особистість, афективність, тривожність, фрустрація, невротичність, функції тривожності, шкільна тривожність, ревіталізація, личность, аффектиность, тревожность, фрустрация, невротичность, функции тревожности, школьная тревожность, ревитализация, personality, affect, anxiety, frustration, neurosis, functions of anxiety, situation, evaluation, interpersonality, school anxiety, revitalization

Зібрання