Програму курсу складено на основі сучасних тенденцій та технологій у галузі морехідності суден, їх керованості, стійкості на курсі, ходовості, проектуванні суднових рушіїв, а також керованості та ходовості засобів освоєння океану та морського шельфу суднобудування в Україні та у провідних суднобудівних державах. Розглянуто методи лінійної та нелінійної хитавиці, методики Соболєва, теорію Фруда та методики проектування гребних гвинтів.
Вивчення дисципліни «Динаміка корабля» сприяє придбанню студентами практичних навичок розрахунку морехідних якостей під час проектування, конструювання та технічної експлуатації суден та засобів океанотехніки.
Ключові слова: хитавиця, керованість, стійкість на курсі, ходовість суден; суднові рушії.
- Учитель: Терлич Станіслав Володимирович
Основи проектування суден – галузь науки і техніки, яка вивчає визначення оптимальних розмірів судна, його форми при забезпеченні необхідних морехідних якостей (плавучості, остійності, ходовості, керованості, плавності хитавиці) та техніко-економічних показників (відношення вантажопідйомності до водотоннажності, термін окупності, витрати енергетичних ресурсів на рейс, побудовна вартість, відносна швидкість тощо).
Математичний апарат проектування суден та методів оптимального проєктування базується на фундаментальних поняттях вищої математики, теорії ймовірності, теорії корабля, теоретичної механіки та гідромеханіки. При вивченні складних питань оптимізації проєктування ефективно використовуються результати математичного моделювання суднової поверхні, статистичних та стохастичних даних із досвіду експлуатації суден.
- Учитель: Терлич Станіслав Володимирович
Програму дисципліни складено на основі сучасних досягнень галузі у прикладної гідромеханіки, аеромеханіки та морської акустики, питання яких актуальні під час вивчення морехідних якостей суден, динаміки моря, проектування суден та технічних засобів освоєння океану.
В першу чергу дисципліна «Гідроаеромеханіка» передбачає ознайомлення із класичними законами гідравліки, пневматики та руху тіл у водній та водно-повітряній середі, а також фізику руху рідини по трубопроводах. Також розглянуто основні питання поширення звуку у морській воді. Епізодично розглянуто теми гідробіоніки для прикладних суднобудівних розрахунків.
Крім того, вивчення дисципліни «Гідроаеромеханіка» сприяє придбанню студентами поглиблених знань і уявлень про сучасні методи дослідження та розрахунку остійності та хитавиці, ходовості та керованості, загальної та місцевої міцності морських суден та плавучих споруд , які засновано на достовірних відомостях про гідродинамічні та аеродинамічні сили, які діють на плавучу споруду збоку водно-повітряної середи.
- Учитель: Терлич Станіслав Володимирович